Sprawozdanie z programu „PoczytajMy”
W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła, podobnie jak w latach poprzednich, przystąpiła do programu „PoczytajMy” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie klas „0”-VII byli włączani w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów.
Program „PoczytajMy” realizowany jest w naszej szkole już po raz piąty. Uczniowie poprzez wspólne czytanie wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.
W I okresie roku szkolnego 2017/2018 przygotowania do „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu wszystkie klasy wzięły udział w takich lekcjach, podczas których poznały księgozbiór biblioteki, zapoznały się ze specyfiką pracy bibliotekarza, a najmłodsi uczniowie zostali zapisani do biblioteki szkolnej.
Uczniowie klas IV-VII byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Podczas zajęć bibliotecznych ćwiczyli czytanie i kolejność swoich czytankowych prezentacji oraz wykonywali ilustracje do czytanych przez siebie fragmentów tekstów i układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom. W tym czasie uczniowie z naszego kółka czytelniczego, podobnie jak w latach wcześniejszych, wspólnie z bibliotekarzem nawiązali współpracę z Gminną Biblioteką w Dywitach – wypożyczono z ich księgozbioru książki, które następnie wypożyczane były dzieciom w naszej szkolnej bibliotece.
Pierwsze spotkanie czytelnicze odbyło się w czasie zajęć świetlicy szkolnej. Uczniowie klasy VII przeczytali dzieciom książkę „Piraci z naszej ulicy” Jonny’ego Duddle’a w przekładzie Agnieszki Frączek. Dzieci z zainteresowaniem śledziły wydarzenia w miejscowości Nuda Morska, które spotkały jej mieszkańców. Główna bohaterka Matylda pozwoliła poznać im swoją rodzinę i rodzinę Pirata. Po przeczytaniu książki słuchacze z ochotą przystąpili do konkursu plastycznego na jej temat. Po wykonaniu prac odbyła się wystawa rysunków, a każdy uczestnik opowiedział namalowaną przez siebie historię. Na zakończenie komisja wyłoniła zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.
Na drugim spotkaniu w ramach realizacji projektu czytelniczego „PoczytajMy” uczniowie klasy V czytali głośno swojej klasie baśń braci Grimm pt.: „Dwunastu braci”. Następnie opowiadali historię braci i napisali własnymi tekst tej baśni skierowany do rówieśników ze szkoły zachęcający do jej przeczytania, a może przy okazji i innych baśni ze zbioru „Najpiękniejsze baśnie” Wilhelma i Jakuba Grimm. Oto jeden z nich, napisany przez ucznia klasy V:
„Dawno, dawno temu żył król i królowa. Mieli oni dwanaścioro dzieci, byli to sami chłopcy. Pewnego dnia król powiedział do żony, że jeśli urodzi się im córka, to ona będzie rządziła królestwem, a synowie zostaną straceni. Król przygotował dwanaście trumien i schował je w komnacie. Klucz dał królowej i wydał rozkaz, by nic nikomu nie mówiła. Czy królowi i królowej urodzi się córka? Czy bracia zostaną straceni? O tym dowiecie się z baśni braci Grimm „Dwunastu braci”.
6 grudnia 2017 roku kolejny raz zorganizowano w naszej szkole wydarzenie czytelnicze „Mikołajki z Mikołajkiem”. Na jednej godzinie lekcyjnej w tym dniu w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty popularnej książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek” oraz inne teksty z lubianych przez dzieci książek (m.in. „Koszmarnego Karolka” Francesci Simon). Realizatorzy tych działań chcą poprzez wspólne czytanie zachęcić rodziców do tego, aby razem ze swoimi dziećmi czytali w domach, gdyż to rozwija wyobraźnię oraz pozwala na poznawanie piękna i bogactwa języka polskiego. Jest wiele ciekawych książek, które z pewnością zainteresują uczniów. W tym dniu wszyscy wystąpili w czerwonych mikołajkowych czapeczkach. Rodzice i uczniowie czuli przyjemność i satysfakcję z czytania, a stres mijał już po przeczytaniu pierwszych słów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali zabawnych opowiadań i często śmiali się w tych samych momentach. Realizatorzy „Mikołajków z Mikołajkiem” pragną, we współpracy z rodzicami, już od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach pasję do czytania książek. Chroni to je przed uzależnieniem od wszelakiego typu mediów elektronicznych i jest łatwym i prostym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka. Potrzebna jest tylko dobra wola i chęć rodziców, aby codziennie poświęcić kilka minut na czytanie książki swojemu dziecku.
Ostatnie spotkanie czytankowe odbyło się w styczniu. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy IV prezentowali młodszym kolegom i koleżankom fragmenty z czasopism dla dzieci. Podczas prezentacji pokazywali wybrane przez siebie czasopisma, a czytając wybrane fragmenty, zachęcali do sięgania po nie. Podczas prezentacji wykorzystano fragmenty takich czasopism jak: „Świerszczyk”, „ABC”, „Promyczek”, „Miś”, „Abecadło”, „Kumpel”.
Podczas podsumowania „spotkań czytankowych” uczniowie zgodnie stwierdzili, że dużą radość sprawiało im czytanie innym i to, że są przez innych słuchani.
Koordynatorzy: Jolanta Miller i Iwona Słowik
Poczytajmy o pszczołach
W ramach realizowanego w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie projektu „PoczytajMY”, uczniowie z klasy VI wraz z opiekunem zorganizowali akcję czytelniczą „Poczytajmy o…pszczołach”.
Zajęcia przeprowadzone zostały w Oddziale Przedszkolnym oraz na podczas zajęć na świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, z jakimi zagrożeniami zmagają się pszczoły, jak odróżnić pszczołę od osy, a osę od szerszenia oraz jak wygląda hierarchia w ulu, czym się żywią pszczoły a czym osy, dlaczego osa może użądlić nas wiele razy a pszczoła tylko raz. Uczniowie swoją wiedzę dotyczącą tych pracowitych owadów utrwalali czytając książkę Piotra Sochy „Pszczoły”.
Przedszkolaki w przygotowanym wcześniej miejscu wysiały nasiona roślin miododajnych, takich jak: nagietek lekarski, nachyłek barwierski i kosmos niski. Ponadto w maju wszyscy uczniowie wzięli udział w tworzeniu przy szkole „Miejsca przyjaznego pszczołom”.
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły wykazują zainteresowanie takimi ważnymi owadami, jakimi są pszczoły, które odgrywają tak istotną rolę w ogrodnictwie i sadownictwie, a jest ich coraz mniej.
Program „PoczytajMy” – nasze działania
W maju 2017 roku nasza szkoła zakończyła działania w ramach programu „PoczytajMy” – realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. To już kolejny rok naszych czytelniczych działań. Uczniowie klas „0”-VI byli włączani w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów.
Program „PoczytajMy” realizowany jest w naszej szkole już po raz czwarty. Uczniowie poprzez „spotkania czytankowe” wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.
W I okresie roku szkolnego 2016/2017 przygotowania do comiesięcznych „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu uczniowie klas IV-VI zapoznali się z listą książek, z których wybierali propozycje do poczytania młodszym kolegom. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Mikołajek”, „Dziennik Cwaniaczka” oraz „Hania Humorek”. Wszyscy uczniowie klas IV-VI byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Podczas zajęć bibliotecznych ćwiczyli czytanie i kolejność swoich czytankowych prezentacji oraz wykonywali ilustracje do czytanych przez siebie fragmentów tekstów oraz układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom. W tym czasie uczniowie z naszego kółka czytelniczego, podobnie jak w latach wcześniejszych, wspólnie z bibliotekarzem, nawiązali współpracę z Gminną Biblioteką w Dywitach – wypożyczono z ich księgozbioru książki, które następnie wypożyczane były dzieciom w naszej szkole przez naszą szkolną bibliotekę.
Światowy Dzień Książki
Dnia 25 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jego celem była promocja czytelnictwa wśród uczniów oraz zwrócenie uwagi na ochronę praw autorskich i własności intelektualnej.
Uczniowie do tego dnia przygotowywali się wspólnie z nauczycielami, czytając wybrane książki. W klasach I-III była to „Deszczowa zagadka inspektora Nielubca” autorstwa Agnieszki Tyszki, a w klasach IV-VI – „Małomówny i rodzina” Małgorzaty Musierowicz.
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie wzięli udział w konkursie dotyczącym treści przeczytanych książek. Losowali pytania nie tylko związane z przeczytanymi powieściami, ale również dotyczące życiorysów autorek. Klasy przygotowały także plakaty przedstawiające zdarzenie wybrane z powieści i musiały opowiedzieć jego treść na forum szkoły. Ponadto wybrana z klasy osoba przebrała się za postać z książki, a zadaniem publiczności było odgadnięcie, kto to jest.
Podczas konkursu wszystkim dopisywały dobre humory i było dużo śmiechu. Jury w składzie: Dorota Zaręba, Krystyna Bubacz i Kazimierz Kisielew, po podliczeniu wszystkich punktów, ogłosiło wyniki. W kategorii klas I-III zwyciężyła klas I, zaś wśród klas starszych miejsce pierwsze zajęła klasa VI. Wszystkim uczniom gratulujemy wzięcia udziału w konkursie oraz przygotowania ciekawych przebrań. Zachęcamy także do czytania innych książek i poznawania przedstawionego nich świata.
Iwona Słowik, Jolanta Miller
Mikołajkowe czytanie
6 grudnia 2016 roku już po raz trzeci odbyło się w naszej szkole wspólne czytanie pod hasłem „Mikołajki z Mikołajkiem”.
W tym dniu podczas jednej z lekcji w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty wybranych książek oraz oczywiście książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek”. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, pojawiły się również inne teksty z lubianych przez dzieci książek, np. „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, którą czytały klasy III, IV i VI, natomiast klasa V czytała fragmenty „Heli i zajęć pozaszkolnych” Barbary Stenki. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego, klasy I i II słuchali, jak rodzice czytają im bajkę „Skąd się biorą prezenty?” i wykonali ilustracje do bajki.
Wszyscy w szkole wystąpili w czerwonych mikołajkowych czapeczkach. Rodzice i uczniowie czuli przyjemność i satysfakcję z czytania i słuchania siebie nawzajem.
To wydarzenie czytelnicze odbyło się w ramach realizowanych w szkole projektów czytelniczych „Czytające przedszkola” i „PoczytajMy”.
W kwietniu klasa VI na lekcji języka polskiego realizowała, na podstawie zakupionych nagrań mitów Grzegorza Kasdepke, projekt czytelniczy „Mitologia dla dzieci”. Uczniowie wysłuchali z płyty nagrania „Początki bywają trudne” poświęconego narodzinom greckich bogów. Następnie narysowali postać wybranego boga z atrybutami i sporządzili jego biogram. Swoje prace wywiesili na gazetce ściennej w klasie.
Uczniowie klasy III zorganizowali „Konkurs pięknego czytania”. Każdy uczeń prezentował kolegom i koleżankom fragment swojej ulubionej książki, zachęcając innych do jej przeczytania. Podczas prezentacji uczniowie klasy III przeczytali następujące książki, a raczej ich wybrane fragmenty: „Magiczny Królik” Sue Bentley, „Dzielny mały Karmel” Holly Webb, „Magiczny Konik” Sue Bentley, „Kaczka w berecie i inne historie” Agnieszki Frączek, „Naszą panią napadli kosmici” Pameli Butchart, „Spirit Animals” Mulla Brandona. Podczas czytania wszyscy uważnie słuchali osoby czytającej, a po zakończonym czytaniu wypowiadali się dlaczego polecają tę książkę. Taka forma prezentacji książek zachęciła wielu uczniów do sięgnięcia po wybrane tytuły i samodzielnego ich przeczytania od początku do końca.
Klasa V na lekcjach języka polskiego realizowała cyklicznie od lutego do kwietnia 2016 roku własny projekt czytelniczy. Celem było poznanie mitów greckich oraz stworzenie przez uczniów „Słowniczka terminów związanych z mitologią grecką”, który stanie się dla ich pomocą dydaktyczną na obecnym i późniejszym etapie edukacyjnym. Uczniowie również w ten sposób utrwalą i poszerzą zakres swojej wiedzy o bogach, boginiach, herosach greckich oraz pojęciach występujących w mitologii. Na początku każdej poświęconej projektowi lekcji uczniowie słuchali jednego z mitów zawartych w książce Grzegorza Kasdepke „Mity greckie dla dzieci”. W trakcie wynotowywali pojawiające się tam nazwy związane z mitologią – imiona bogów, bogiń i herosów oraz nazwy miast, krain i królestw. Następnie w domu umieszczali hasła „Słowniczku” w kolejności alfabetycznej i, korzystając z dostępnych źródeł, wyjaśniali ich znaczenie. W ten sposób uczniowie nie tylko poznali treść ponad 10 nowych greckich mitów, wyjaśnili pojęcia samodzielnie wyszukując informacje i ułożyli hasła alfabetycznie, ale stworzyli „Słowniczek terminów związanych z mitologią grecką”, z którego na bieżąco korzystają i wciąż uzupełniają go o nowe hasła.
23 kwietnia 2016 z okazji Światowego Dnia Książki w szkole odbyło się czytanie książki pt: „Szpieg, który lubił szkolne obiady” Pameli Butchart. Cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej i wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły oraz dzieci czytali fragmenty książki. Słuchali wszyscy, począwszy od przedszkola aż do klasy VI. Dzieciom bardzo podobało się to, że wszyscy mogli się spotkać w jednym miejscu i posłuchać, jak nauczyciele i pracownicy szkoły czytają im książkę. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w dyskusji zatytułowanej: „Dlaczego warto czytać książki” i „Co książki wnoszą fajnego do naszego życia”. Po powrocie do klas każdy uczeń narysował fragment książki, który najbardziej mu się podobał. Z okazji Dnia Książki przygotowano również wystawę różnych książek z naszej biblioteki. Dzieci miały możliwość zobaczyć encyklopedie, słowniki, atlasy, leksykony i przewodniki oraz literaturę przedmiotową.
Uczennice klasy VI podczas „spotkań czytankowych” przychodziły do przedszkola i czytały przedszkolakom baśnie. Na zakończenie maluchy wspólnie z koleżankami omawiały ich treść i wykonywały ilustracje ulubionego bohatera. W taki sposób przedszkolaki poznały wybrane baśnie Andersena: „Królowa Śniegu”, „Świniopas”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”.
Podczas ostatniego spotkania czytankowego wszyscy obecni uczniowie w drużynach składających się z przedstawicieli poszczególnych klas dokonali ewaluacji programu „PoczytajMy” realizowanego w naszej szkole. Udzielali odpowiedzi na następujące pytania:
Czego nauczyłem/-am się podczas spotkań czytankowych? Odpowiedzi były następujące: nauczyłem/-am się słuchać innych, że nie należy rozmawiać, gdy ktoś czyta, wyraźnie czytać i rozumieć tekst, czerpać przyjemność z czytania innym, sprawiać radość innym swoim czytaniem, cierpliwości podczas czytania.
Co warto zmienić, aby spotkania były ciekawsze? Odpowiedzi to: przygotowywać więcej ilustracji do czytanego tekstu młodszym kolegom, czytać komiksy, nic nie zmieniać.
Czy warto kontynuować program „PoczytajMy” w przyszłym roku szkolnym? Uczniowie odpowiadali: warto kontynuować, ponieważ integrujemy się, uczymy się słuchać, czytać i rozumieć, lepiej czytamy, poznajemy nowe książki, czerpiemy przyjemność z czytania innym.
W związku z powyższym w przyszłym roku szkolnym, starając się spełnić oczekiwania i wyjść naprzeciw propozycjom uczniów, będziemy kolejny rok prowadzić nasze spotkania czytankowe w ramach programu „PoczytajMy”.
Jolanta Miller, Iwona Słowik
Historyczne ścieżki Warmii i Mazur
W ramach realizacji projektów czytelniczych w naszej szkole, między innymi: „Poczytajmy” i „Książki moich marzeń”, 6 maja 2016 uczniowie klas IV–VI byli na lekcji bibliotecznej w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie.
Tematem zajęć była prelekcja na temat: „Historyczne ścieżki Warmii i Mazur”. Podczas tej lekcji uczniowie zapoznani zostali z zagadnieniami:
- Prusowie - rdzenni mieszkańcy historycznych krain (życie, wierzenia, materialne świadectwa kultury);
- podbój Prusów przez Krzyżaków;
- wyodrębnienie Warmii,
- zmiany przynależności państwowej obu krain;
- różnice kulturowe między Warmiakami i Mazurami (gwara, religia, architektura, ubiór).
Dzięki tym zajęciom uczniowie poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę historyczna na temat regionu, którym mieszkają.
JM
Z wizytą w bibliotece pedagogicznej
W naszej szkole realizujemy projekty czytelnicze, między innymi takie jak: „Poczytajmy” i „Książki moich marzeń”. W ramach ich realizacji uczniowie klas IV-VI pojechali 19 kwietnia 2016 do Olsztyna.
Tematem lekcji bibliotecznej, która odbyła się w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie, były „Techniki efektywnego uczenia się”. Omówione zostały podczas niej takie zagadnienia jak: organizacja nauki, korzystne i niekorzystne czynniki towarzyszące procesowi zapamiętywania, warunki sprzyjające pracy mózgu (odżywianie, higiena pracy umysłowej).
Przedstawione zostały uczniom wybrane techniki zapamiętywania i mnemotechniki. Podczas ćwiczeń mieli oni możliwość przećwiczenia ich oraz sprawdzenia ich skuteczność i przydatność dla siebie podczas nauki, a także przygotowywaniu się do zajęć szkolnych. Szczególnie zaciekawiło uczniów zdanie pozwalające łatwo zapamiętać państwa, z którymi Polska sąsiaduje. Brzmi ono następująco:
„Nieznośna Czesia Smaruje Uparcie Bułki Lewą Ręką”.
JM
Poczytajmy…
Program „Poczytajmy” realizowany jest w naszej szkole już po raz trzeci. Wcześniej realizowany był pod nazwą „Poczytaj mi, przyjacielu”. Uczniowie poprzez „spotkania czytankowe” w szkole wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.
W I okresie roku szkolnego 2015/2016 przygotowania do comiesięcznych „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu i październiku uczniowie poznawali znaczenie różnych przysłów zawartych w książce „Gdy przy słowie jest przysłowie” Agnieszki Frączek. W niej dzieci odnalazły przysłowia: przysłowia wplecione w wiersze; przysłowia objaśnione prozą; przysłowia ukryte w zagadkach.
Książka wyjaśniła – rymem i prozą – czym jest przysłowie. Pomogła odróżnić je od frazeologizmu, zachęcała do zabawy przysłowiami. A przede wszystkim… bawiła młodego czytelnika! W listopadzie dzieciom została przybliżona historia powstania państwa polskiego.
Wszyscy uczniowie klas IV-VI byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Podczas zajęć bibliotecznych ćwiczyli czytanie i kolejność swoich czytankowych prezentacji oraz wykonywali ilustracje do czytanych przez siebie fragmentów tekstów oraz układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom.
Pierwsze wspólne czytanie rozpoczęła klasa V, czytając przedszkolakom baśń „Przyjaźń” Ireny Kwinto ze zbioru „W krainie wielkiej baśni”. Maluchy słuchały tekstu i z dużym zainteresowaniem oglądały ilustracje przygotowane przez starszych kolegów.
Kolejne czytankowe spotkanie odbyło się w listopadzie w szerszym gronie niż pierwsze. Wówczas uczniowie klasy VI przeczytali kolegom z klasy V i IV oraz przedszkolakom baśń sceniczną Ireny Kwinto „Siostra i Brat”. Mimo, iż przedział wiekowy był bardzo rozległy, wszyscy słuchali z zainteresowaniem swoich kolegów oraz oglądali przygotowane przez nich prace do utworu.
Co roku program zdobywa w naszej szkole coraz większą popularność wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców, którzy podobnie jak rok wcześniej bardzo aktywnie włączyli się w grudniowe „spotkanie czytankowe” zatytułowane „Mikołajki z Mikołajkiem”. W tym dniu na jednej godzinie lekcyjnej w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty popularnej książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek”. Pojawiły się również inne teksty z lubianych przez dzieci książek, np. „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Uczniowie klasy I wspólnie z rodzicami czytali teksty obrazkowo-wyrazowe o tematyce świątecznej.
Ostatnie spotkanie czytankowe w pierwszym okresie odbyło się w styczniu. Wówczas uczniowie klasy IV przeczytali swoim starszym kolegom z klasy VI fragmenty utworu Marii Krüger „Ucho, dynia, 125”.
Podczas rozmów w trakcie „spotkań czytankowych” uczniowie zgodnie stwierdzili, że dużą radość sprawiało im czytanie innym i to, że są przez innych słuchani.
Jolanta Miller, Iwona Słowik
Mikołajkowe czytanie
W naszej szkole w piątek 4 grudnia 2015 roku już po raz drugi odbyły się „Mikołajki z Mikołajkiem”.
W tym dniu na jednej godzinie lekcyjnej w każdej klasie nauczyciele, uczniowie i rodzice czytali sobie nawzajem fragmenty popularnej książki Rene Goscinnego i Jeana-Jacquesa Sempe „Mikołajek”. Pojawiły się również inne teksty z lubianych przez dzieci książek, np. „Dynastia Miziołków” Joanny Olech. Uczniowie klasy I zaś wspólnie z rodzicami czytali teksty obrazkowo-wyrazowe o tematyce świątecznej.
Wszyscy w szkole wystąpili w czerwonych mikołajkowych czapeczkach. Rodzice i uczniowie czuli przyjemność i satysfakcję z czytania, a stres mijał już po przeczytaniu pierwszych słów. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali zabawnych opowiadań i często śmiali się w tych samych momentach.
To wydarzenie czytelnicze odbyło się w ramach realizowanych w szkole projektów czytelniczych „Czytające przedszkola” i „Poczytajmy”.
IS
„Poczytaj mi, przyjacielu”
- podsumowanie programu
W czerwcu 2015 roku nasza szkoła zakończyła kolejny rok z przygodą w programie realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytaj mi, przyjacielu”. Uczniowie klas „0”-VI byli włączani w realizację programu poprzez czytanie innym lub słuchanie tekstów przygotowanych przez ich koleżanki i kolegów.
W II okresie roku szkolnego spotkanie czytankowe rozpoczęliśmy baśnią „Kopciuszek” autorstwa Elżbiety Pałasz, którą klasy II i III przedstawiły dzieciom z oddziału przedszkolnego. Tradycyjnie czytający uczniowie wykonali ilustracje do czytanych fragmentów tekstów oraz przygotowali pytania dotyczące treści dla słuchających przedszkolaków.
Po prezentacji klasy II i III zaprosiły przedszkolaków do wykonania prac plastycznych, w których mieli przedstawić najciekawszy fragment baśni.
Kolejne spotkania czytankowe miały za zadanie przybliżenie uczniom legend warmińskich, związanych z miejscem, w którym mieszkają. Klasy IV-VI przez kolejne miesiące ze zbioru „Antologia warmińska - Warmia w baśniach, podaniach i legendach” przygotowywały teksty do prezentacji. Klasa IV wybrała i przedstawiła klasie V i VI legendę pt. „Zaklęty zamek” warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej.
Klasa V zaprezentowała „Zamek w olsztyńskim lesie” Augustyny Steffen uczniom klasy I.
Ostatnie spotkanie czytankowe prezentowała klasa VI, a była to „Legenda o świętym Jakubie patronie Olsztyna” autorstwa Marii Zientary-Malewskiej. Uczniowie przedstawiali legendę uczniom klas I-V.
Po zakończonym spotkaniu czytankowym wszyscy obecni uczniowie w drużynach składających się z przedstawicieli poszczególnych klas dokonali ewaluacji programu „Poczytaj mi, przyjacielu” realizowanego w naszej szkole.
Na pytanie: Czego nauczyłem/-am się podczas spotkań czytankowych?” odpowiedzi drużyn były następujące: nauczyłem/-am się płynnie czytać, słuchać innych, rozumieć, co słuchamy i czytamy, że nie należy rozmawiać, gdy ktoś czyta, wyraźnie czytać i rozumieć tekst, poznawać miejsca, różnych legend.
Kolejne pytanie było następujące: Co warto zmienić, aby spotkania były ciekawsze?”. Odpowiedzi drużyn to: trudniejsze teksty, aby więcej się dowiedzieć, czytać komiksy, nic nie zmieniać.
Kolejne pytanie dotyczyło pomysłów uczniów na ciekawe książki, które mogą być czytane podczas naszych spotkań. Najwięcej propozycji dotyczyło książek: „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, „Hobbita” J. R. R. Tolkiena oraz „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena.
Na pytanie: „Czy warto kontynuować program „Poczytaj mi, przyjacielu” w przyszłym roku szkolnym?” uczniowie odpowiadali: warto kontynuować, bo więcej się dowiemy, możemy się wiele nauczyć, integrujemy się, uczymy się słuchać, czytać i rozumieć, lepiej się poznajemy i lepiej czytamy.
Zatem w przyszłym roku szkolnym, starając się spełnić oczekiwania i propozycje uczniów, będziemy kolejny rok prowadzić nasze spotkania czytankowe w ramach programu „Poczytaj mi, przyjacielu”.
Katarzyna Szkatuła, Jolanta Miller
Dzieci się przy książkach rozwijają
Program „Poczytaj mi, przyjacielu” realizowany jest w naszej szkole już drugi rok. Uczniowie poprzez szkolne „spotkania czytankowe” wzbogacają swoją wiedzę w zakresie znajomości ciekawych książek, doskonalą technikę czytania, uczą się radzenia sobie ze stresem podczas prezentacji oraz mają możliwość porównania swoich umiejętności w zakresie czytania z innymi.
W I okresie roku szkolnego 2014/2015 przygotowania do comiesięcznych „spotkań czytankowych” odbywały się w czasie lekcji bibliotecznych. We wrześniu i październiku uczniowie poznawali znaczenie różnych powiedzeń i związków frazeologicznych zawartych w książce Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy…?”. W listopadzie poznali historię powstania państwa polskiego.
Wszyscy uczniowie klas II-VI byli zaangażowani w aktywne prezentowanie wybranych fragmentów książek. Ze względu na to, że nasza szkoła jest mała, wszyscy uczniowie czytali sobie nawzajem fragmenty książek - uczniowie klas młodszych czytali starszym, a starsi młodszym. Następnie sprawdzali, czy czytane przez nich fragmenty zostały właściwie zrozumiane i zinterpretowane. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie ćwiczyli kolejność swoich czytankowych prezentacji, ilustrowali czytane przez siebie fragmenty, układali pytania, które zadawali później swoim koleżankom i kolegom.
Program zdobywa w naszej szkole coraz większą popularność zarówno wśród uczniów, nauczycieli, jak i rodziców, którzy w tym roku po raz pierwszy włączyli się aktywnie w grudniowe „spotkanie czytankowe” zatytułowane „Mikołajki z Mikołajkiem”. W każdej klasie byli chętni rodzice, którzy czytali wraz z nauczycielami i uczniami fragmenty książki Rene Goscinnego „Mikołajki z Mikołajkiem”. Akcja była wielkim sukcesem, gdyż zaangażowała w pełni całą społeczność szkolną, ukazując nową, ciekawą formę, dotychczas niepraktykowaną w naszej szkole, która z pewnością będzie kontynuowana w przyszłym roku.
Uczniowie, podsumowując realizację programu „Poczytaj mi, przyjacielu”, wypowiadali się na temat swoich odczuć i celowości realizacji „spotkań czytankowych” w naszej szkole:
Milena: Najbardziej podobały „Mikołajki z Mikołajkiem”, dlatego, że czytaliśmy przy rodzicach. Dla mnie było stresujące to, że czytałam dla osób, które nigdy nie słyszały, jak czytałam. Lubię czytać innym, bo sprawia mi to przyjemność.
Kasia: „Podczas „spotkań czytankowych” nauczyłam się, że nie trzeba się stresować, bo każdy może się pomylić. Najbardziej podobało mi się ostatnie „spotkanie czytankowe”, bo czułam, że czytanie na nim wyszło mi najlepiej.
Mateusz: Największą radość podczas „spotkań czytankowych” sprawiły mi pytania, bo były łatwe i znałem odpowiedzi. Czytanie innym było dla mnie stresujące, bo wszyscy się na mnie patrzyli. Podczas „spotkań czytankowych” nauczyłem się lepiej czytać.
Wiktoria: Podczas „spotkań czytankowych” sprawiło mi radość to, że każdy czytał, a nie jedna osoba. Uważam, że warto kontynuować realizację programu „Poczytaj mi, przyjacielu”, bo możemy poznać fragmenty wielu ciekawych książek.
Adam: Czytanie innym było dla mnie stresujące, ponieważ mogłem się w każdej chwili pomylić. Według mnie warto kontynuować ten program, ponieważ jeszcze nie każdy dobrze czyta.
Kacper: Największą radość sprawiło mi, gdy inni uczniowie słuchali jak czytam. Warto kontynuować ten program, bo mogę usłyszeć, czy moi koledzy lepiej czytają.
Oliwia: Czytanie sprawiło mi największą radość, bo czytałam dla innych, którzy mnie słuchali. Podczas „spotkań czytankowych” zobaczyłam, że książki są ciekawe i wciągające. Dzieci się przy książkach rozwijają i książki powinny być codziennie czytane.
Jolanta Miller, Katarzyna Szkatuła
„Poczytaj mi, przyjacielu”
Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie w tym roku szkolnym po raz pierwszy wzięła udział w realizacji projektu „Poczytaj mi, przyjacielu” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem podjęcia naszego wyzwania było z jednej strony zainteresowanie przedszkolaków i uczniów czytaniem, uwrażliwienie ich na słuchanie ze zrozumieniem, a z drugiej strony rozwinięcie w uczniach techniki czytania, przybliżenie i zachęcenie do podejmowania pracy z młodszymi w ramach swoich możliwości.
Realizacja naszego projektu w I okresie roku szkolnego przebiegła w trzech comiesięcznych „spotkaniach czytankowych”. W realizację projektu włączeni byli uczniowie klas II-IV, którzy czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom. Grupą słuchającą były dzieci z oddziału przedszkolnego w naszej szkole.
Pierwsze spotkanie jesienne „Dary jesieni”
Tekst czytali uczniowie klasy II i IV. Przedszkolaki zostały zapoznane z charakterystycznymi dla jesieni owocami i roślinami, rozwijały zmysły dotykając i jedząc przyniesione jesienne dary, zapoznały się z piosenką „ Pory roku”. Po wysłuchaniu tekstu uczniowie czytający zadawali młodszym kolegom pytania. Często trzeba było wrócić do czytanego tekstu, aby na nie odpowiedzieć. To pierwsze doświadczenie było najtrudniejsze - zarówno dla uczniów czytających, jak i słuchających. Ci pierwsi z powodu dużej tremy często popełniali błędy podczas czytania i czytali dość cicho. Ci drudzy z kolei byli bardzo rozkojarzeni i zdziwieni zaistniałą sytuacją, gośćmi, że na wielu informacjach nie skupiali się.
Drugie spotkanie czytankowe - „Kopciuszek”
Nauczeni wcześniejszym doświadczeniem, uczniowie czytający przygotowali ilustrację do fragmentu czytanej przez siebie baśni. Zaciekawienie i skupienie przedszkolaków było bardzo duże. Chętnie słuchali i obserwowali treść plastyczną zawartą na przedstawionych przez uczniów rysunkach. Po wysłuchaniu baśni przedszkolaki znały odpowiedzi na pytania. Sami opowiadali kolejność wydarzeń na podstawie ilustracji, potrafili scharakteryzować postaci i opisać ich cechy.
Ta prezentacja była wykonana bardziej ciekawie i interesująco dla grupy słuchającej, a co najważniejsze – była skuteczną nauką na naszych poprzednich błędach. Uczniowie czytający bajkę – klasy II i III, nauczyli się bardzo dobrze czytać swój tekst i mówić go na tyle głośno, aby odbiór był słyszalny i wyraźny.
Grudniowe spotkanie czytankowe poświęcone było wierszom Juliana Tuwima. W ten sposób chcieliśmy mieć swój udział w kończącym się Roku Tuwimowskim. To spotkanie było jednak inne od poprzednich, gdyż czytającymi uczniami była klasa IV, a słuchającymi – klasy I-III. Uczniowie z klasy IV prezentujący sylwetkę poety i wiersze denerwowali się co prawda przed swoimi młodszymi kolegami, ale poradzili sobie znakomicie, wykazując duże zaangażowanie podczas recytacji wierszy. Klasy I-III starały się uważnie słuchać i zapamiętać jak największą ilość informacji, aby móc odpowiedzieć na wszystkie pytania i aby nie być zaskoczonymi. Zresztą miały one swoje doświadczenia w czytaniu przedszkolakom i swoje odczucia, kiedy na zadane pytanie ciężko było uzyskać informację i potrzebna była dodatkowa pomoc.
Nasi uczniowie ambitnie zaangażowali się w słuchanie i czytanie młodszym. Było to dla nich nowe doświadczenie, ale za każdym razem „stawiali sobie poprzeczkę” coraz wyżej i osiągali wyznaczony cel. Dzięki temu, że oprócz przedszkolaków uczniowie mogli wystąpić w roli czytających, jak i słuchających, musieli uwrażliwić się na dokładne słuchanie, zapamiętywanie informacji, a także przezwyciężyć tremę i skupić się na wyraźnym, głośnym i zrozumiałym czytaniu.
Katarzyna Szkatuła, Jolanta Miller