Jubileusz szkoły
Pierwsze wzmianki o szkole elementarnej w Bukwałdzie pochodzą z początku XIX wieku. Z zapisów zawartych w monografii gminy Dywity wynika, że prawdopodobnie otworzono ją przed rokiem 1820. Dzieci uczyły się w niej głównie czytać, pisać i liczyć, oczywiście po niemiecku. Szkoła ta funkcjonowała do początku roku 1943, kiedy to w wyniku braku nauczycieli musiała zostać zamknięta. Polską szkołę podstawową w Bukwałdzie uruchomiono w 1945 roku.
W 1825 roku w bukwałdzkiej szkole była wizytacja. Wizytator zanotował, iż w szkole pracuje jeden nauczyciel. Był nim 24-letni Ignacy Trzciński. Do placówki uczęszczało 31 dzieci. Frekwencja wśród uczniów była niska, słabo znali język niemiecki, w miarę potrafili czytać po polsku. Poza zajęciami, podczas których uczono czytania, pisania i liczenia, nie odbywały się lekcje żadnych innych przedmiotów. Z zapisków wizytatora wynika, że chłopcy potrafili wykonać proste działania matematyczne, dziewczęta zaś nie potrafiły w ogóle pisać i liczyć.
W okresie międzywojennym szkoła, podobnie jak i teraz, mieściła się w dwóch położonych obok siebie budynkach. Uczyło w niej dwoje nauczycieli oraz kierownik. Zamieszkiwali w budynku szkoły. Dyrektorem szkoły był w tym czasie Franc Kassautzki. Mieszkał w budynku szkolnym nr 2 i przejął stanowisko po swoim poprzedniku o nazwisku Thiel. W pierwszym budynku mieszkali nauczyciele Albert Wunder (przed nim mieszkanie to zajmował nauczyciel o nazwisku Galitzki), August i Hedwiga Sosnowscy oraz Radau Cäcilie. Hedwiga Sosnowska uczyła w szkole od roku 1939, gdy jej mąż został powołany do wojska, do roku 1943. W tym roku zmarł uczący wraz z nią w szkole Albert Wunder i placówka została zamknięta.
Po II wojnie światowej szkołę uruchomiono w roku 1945 jako jedną z pierwszych szkół w ówczesnym powiecie olsztyńskim. Wpływ na to miał fakt, iż budynki szkolne nie uległy zniszczeniu podczas działań wojennych. Na początku w szkole pracowało dwoje nauczycieli, a nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym. W roku szkolnym 1946/1947 uczyło się 120 dzieci. Pierwszym polskim kierownikiem szkoły został Prokop Gardziejczyk – był nim tylko do roku 1948.
Od roku szkolnego 1960/1961 wprowadzono w Polsce ośmioletnią szkołę podstawową. W związku z tym przez okres wdrażania reformy szkolnictwa w Bukwałdzie były organizowane wieczorowe kursy ogólnokształcące klasy VII, którego uczestnicy po zdaniu egzaminów otrzymywali świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie obecnie jest szkołą ośmioklasową. Mieści się w dwóch budynkach – tych samych, w których funkcjonowała przed wojną niemiecka szkoła powszechna. Do placówki uczęszczają dzieci z Bukwałdu, Barkwedy, Brąswałdu oraz Redykajn. W szkole jest również oddział przedszkolny. Funkcję dyrektora pełni pani Anna Zduńczyk.
Szkoła w Bukwałdzie na stałe wpisała się w historię miejscowości. Wiele działań szkolnych odbywało i odbywa się z udziałem społeczności lokalnej, jak również pracownicy szkoły i uczniowie wspierają mieszkańców w licznych przedsięwzięciach. Szkoła wiejska jest nie tylko placówką oświatową, lecz pełni także funkcje opiekuńcze i kulturalne, stając się nieodzownym elementem kulturowego krajobrazu wsi.
Rok 2020 miał dla Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie wymiar symboliczny. Pierwsze wzmianki o szkole w tej wsi pochodzą sprzed roku 1820 i społeczność szkolna wraz z mieszkańcami postanowiła, iż w roku 2020 będzie obchodzone 200-lecie istnienia szkoły. W związku z tym w placówce odbyły się liczne konkursy, między innymi literacki, plastyczny, kulinarny (na potrawę wykonaną według starych warmińskich przepisów), czy na najciekawszy filmik z życzenia złożonymi szkole.
Uroczyste obchody Jubileuszu 200-lecia szkoły, ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, przeniesiono na rok 2021. Odbyły się one 18 września 2021 roku i zostały połączone z obchodami 677 rocznicy założenia wsi Bukwałd. W celu upamiętnienia Jubileuszu 200-lecia istnienia w Bukwałdzie szkoły opracowano i wydano drukiem pamiątkowy album. W asyście licznych gości, wśród których nie zabrakło dawnych uczniów, odsłonięto pamiątkową tablicę oraz zasadzono "Buk Pamięci". Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do zwiedzenia szkoły. Obejrzeli wystawę poświęconą historii szkoły, zapoznali się z działaniami w ramach realizowanego w placówce projektu "Edukacją rządzi motywacja" z programu Erasmus+ oraz mogli wziąć udział w eksperymentach chemicznych i fizycznych.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili szkołę w tym dniu. Żywimy nadzieję, że miła atmosfera pozwoliła naszym gościom wrócić wspomnieniami do swoich szkolnych czasów, którym często towarzyszyła beztroska i dziecięca radość.
Link do zdjęć: