„Jak gimnastykować wyobraźnię?”
Klasa druga, jak zawsze z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem, zrealizowała już drugie warsztaty Uniwersytetu Dzieci pt. „Jak gimnastykować wyobraźnię?”. Celem zajęć było pobudzenie wyobraźni uczniów oraz pokazanie im, w jaki sposób można ją ćwiczyć. Dzień przed zajęciami uczniowie dostali zadanie do wykonania w domu – przeprowadzić wśród domowników wywiad na temat „O czym ludzie myślą?” i „Po co ludzie myślą? Niektórzy uczniowie przygotowali odpowiedzi swoich bliskich w formie pisemnej. Przed zajęciami dzieci zapoznały się i podpisały kontrakt zawierający ważne zasady wspólnej pracy, m. in. że każdy pomysł jest dobry, nie krytykujemy swoich pomysłów, śmiejemy się ze sobą a nie z siebie. Po obejrzeniu filmu z udziałem Dobrosławy Babiarz z Ośrodka Twórczej Edukacji Kangur, odpowiedzieliśmy sobie na pytania „Kiedy myślimy?”, „Po co jest potrzebne myślenie, jak i po co je ćwiczyć?”. Uczniowie świetnie podawali przykłady na to, kiedy myśli przyciągają się, przeskakują, kręcą się, czy pełzają. Naturalną reakcją dzieci podczas tego zadania była ilustracja ruchowa zachowywania się myśli, która przyniosła dużo śmiechu i radości. Kolejnym wyzwaniem była gra „Mecz skojarzeń”. Dzieci stanęły w dwóch grupach naprzeciwko siebie, rzucały piłkę i mówiły słowo, które było skojarzeniem do podanego wcześniej. Ta zabawa udowodniła, że wyobraźnia nie ma ograniczeń. Uczniowie, po pierwsze chcieli grać bardzo długo, po drugie z każdą minutą gry pojawiały się co raz ciekawsze skojarzenia. Następne zadanie polegało na „rozciąganiu myśli”. Dzieci w kręgu podawały sobie papierowy kubek i kończyły zdanie „To nie jest kubek, to jest …..”. Najwięcej czasu dzieci poświęciły na transformowanie papierowych kubków. Wykorzystały różne materiały plastyczne: patyczki, bibułę, wstążki, kolorowy papier itp. Uczniowie bardzo lubią takie wyzwania. Z kubków powstały pojazdy, okulary, koszyczki, nakrycia głowy itd. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Byli twórczy, pomysłowi, zaangażowani i szczęśliwi podczas wykonywania zadań.
Dorota Zaręba
„Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”
Klasa druga w tym roku szkolnym realizuje projekt Uniwersytetu Dzieci pt. „Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?”.
Pierwsze zajęcia miały tytuł „Jak wpaść na świetny pomysł?”. Ich celem było pokazanie uczniom różnych technik, które ułatwiają generowanie nowych i oryginalnych pomysłów. Ponieważ uczniowie klasy II realizowali w poprzednim roku szkolnym projekt pt. „Mali detektywi”, z niecierpliwością i wielkim entuzjazmem podeszli do nowego projektu i nowych wyzwań.
Na początek dzieci obejrzały film na temat „Skąd się biorą pomysły na książkę?” Po jego obejrzeniu wypowiadały się o tym, w czym pomaga wyobraźnia, skąd pisarka bierze pomysły na książkę i gdzie te pomysły można gromadzić.
Następnie uczniowie wyruszyli w wyobraźni na „Klasową wyprawę”. Ich zadaniem było podanie rzeczy, które zaczynają się na literę ich imienia i które chciałyby zabrać na wspólną wyprawę do lasu. Na pytanie: „Co ze sobą zabierzesz na wyprawę?” znaleźli mnóstwo różnych odpowiedzi. Pomimo, iż niektóre pomysły były nietypowe, to jednak były uzasadnione, bo wszystkie wymienione rzeczy mogły się przydać podczas wyprawy.
Dzieci poznały trzy metody wymyślania świetnych pomysłów. Aby je odkryć, musiały znaleźć ukryte w klasie koperty, a w nich rysunek lupy, gwiazdy i łańcucha (symbole trzech metod). Podczas pierwszego ćwiczenia pt. „Encyklopedia niezwykłych rzeczy” uczniowie skupiali się tylko na jednej właściwości rzeczy przy pominięciu różnic, np. wszystko, co jest miękkie, zielone lub z metalu. Dzięki tej metodzie pomysły dzieci były coraz bardziej oryginalne. Następnie tworzyły „Pomysłową gwiazdę”, czyli mapę skojarzeń. Trzecia metoda „Łańcuch pełen skojarzeń” polegała na tworzeniu łańcucha pojęć. Uczniowie pracowali w grupach. Po każdym zadaniu zespół przedstawiał i omawiał wyniki swojej pracy. Na koniec powstał plakat, na który każdy mógł nakleić swoją propozycję na temat przepisu na pomysł. Ponieważ wszyscy uznali, że poznane metody są naprawdę świetne, na plakacie znalazły się symbole lupy, gwiazdy i łańcucha. Poza tym dzieci uznały, że oryginalne pomysły rodzą się w grupie, w której jest wesoła atmosfera. Zajęcia były bardzo twórcze i pełne radości.
Dorota Zaręba
Program Fundacji Uniwersytet Dzieci
Uniwersytet Dzieci w Klasie, to program, w ramach którego nauczyciele razem z uczniami uczestniczą w jednym z kilkunastu tematycznych projektów edukacyjnych dotyczących różnych dziedzin nauki. Scenariusze do realizowanych projektów oparte są na Metodzie Pytań i Doświadczeń, która rozwija u dzieci kluczowe kompetencje, tj. kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.
Najważniejszymi założeniami metody pytań i doświadczeń jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która wzmaga chęć do poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji. Metoda ta rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych badań. Przy użyciu metody pytań i doświadczeń dzieci pracują metodą projektu według schematu: pomysł - plan - przebieg - wyciąganie wniosków - podsumowanie.
Metoda pytań i doświadczeń opiera się również na pracy projektowej. Dzięki współpracy w grupach dzieci uczą się skutecznego działania, planowania oraz rozwijają przedsiębiorczość i kreatywność. Zdobyte w ten sposób umiejętności zapewnią im dobry start w przyszłość oraz skuteczność zarówno w pracy zawodowej, jak i codziennych działaniach.
Program realizowany jest w roku szkolnym 2019/2020 w klasie I i w klasie II. Realizacja Projektu zakłada przeprowadzenie zajęć w oparciu o cykl 8 scenariuszy lekcji, zgodnie z założeniami zamieszczonymi w opisie Projektu. Zajęcia są dokumentowane.
Klasa I realizuje program „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat”.
Klasa II realizuje program „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?”
Ile jest kolorów?
W dniu 8 czerwca 2020 roku w klasie I zrealizowano ostatnie zajęcia z programu Uniwersytet Dzieci pt. „Ile jest kolorów?”.
Przed zajęciami uczniowie obejrzeli film „Co oznaczają kolory w malarstwie?” oraz z pomocą rodziców przygotowali farby, pędzle i kartki. Na początku lekcji on-line dzieci otrzymały pytanie „Ile jest kolorów?”, następnie policzyły kolory w pomieszczeniu, w którym się znajdowały. Odpowiedzi były różne, ale najczęściej padały: „sto” i „nie da się policzyć”.
Następnie omówiono z dziećmi informacje z filmu: „Dlaczego artyści malują obrazy? Co to jest paleta i do czego służy? Jakie znaczenie w malarstwie mają kolory? Co mogą oznaczać kolory?”. Dzieci odpowiadały chętnie, mówiły o swoich skojarzeniach z kolorami, bardzo dobrze zapamiętały informacje z filmu.
„Czy kolory można ze sobą mieszać?” – aby rozwiązać ten problem, uczniowie przeprowadzili doświadczenia: jakie kolory powstaną po zmieszaniu po kolei ze sobą kolorów podstawowych – czerwonego, żółtego i niebieskiego. Ta część zajęć wywołała u dzieci najwięcej emocji. Po uzyskaniu 3 kolorów pochodnych uczniowie zaczęli mieszać ze sobą wszystkie dostępne kolory i głośno dzielić się spostrzeżeniami. Następnie ustalili, które kolory są ciepłe, a które zimne i jakie emocje wywołują. Dzieci malowały dowolne obrazki w wybranej tonacji, ciepłej i zimnej.
Na koniec zajęć na podstawie udostępnionej prezentacji multimedialnej uczniowie dokonali podsumowania zdobytej podczas zajęć wiedzy. Pomimo tylko połączenia on-line, dzieci bardzo chętnie się angażowały i eksperymentowały, głośno dzieliły się swoimi wrażeniami. Zajęcia dały im wiele radości oraz nową wiedzę.
Dorota Zaręba
Detektyw w pracy
W dniu 4 marca 2020 roku w klasie I przeprowadzono piąte warsztaty w ramach programu Fundacji Uniwersytet Dzieci pt.: „Jak koncentracja pomaga detektywom w pracy?”.
Zajęcia rozpoczęły się obejrzeniem filmu na temat: „Jak otoczenie wpływa na koncentrację?”. Następnie przeprowadzono trzy zabawy: „Zabawa w detektywa”, „Szachownica”, „Co zmieniło się w biurze detektywa?”. Wszystkie zadania były dla uczniów atrakcyjne i wzbudzały dużo emocji. Po każdej zabawie uczniowie odpowiadali, co wpływa na koncentrację i jakie cechy ma dobry detektyw. Dużą atrakcją dla dzieci było przebranie się za detektywa. W trakcie zajęć powstał ciekawy plakat z wykorzystaniem materiałów ze strony projektu, który będzie przypominał uczniom o tym, że koncentracja pomaga także im w nauce.
Dorota Zaręba
Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?
26 lutego 2020 roku w klasie pierwszej przeprowadzono kolejne warsztaty w ramach programu Uniwersytet Dzieci. Tym razem uczniowie wcielili się w rolę detektywów i starali się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”.
Dzieci wysłuchały opowiadania z zagadką, a następnie obejrzały film o śladach, które zostawia człowiek. W małych grupach przeprowadziły eksperyment, w jaki sposób odkryć ślady pozostawiane przez palce na szkle. Używając pudru i pędzla uczniowie ujawniali odciski palców i obserwowali je przez lupy. Następnie oglądali karty daktyloskopijne i sami wypełniali takie karty swoimi odciskami.
W kolejnym eksperymencie oglądali odciski palców odciśnięte w ciepłym wosku. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom i swoim obserwacjom dzieci odpowiedziały na pytanie: „Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, pobudziły w nich naturalną ciekawość i zaangażowały emocjonalnie. Dzieci samodzielnie opisały wyniki swoich obserwacji i sformułowały wnioski.
Dorota Zaręba
Korzystamy z Internetu bezpiecznie
Zajęcia „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu” przeprowadzono 11 lutego 2020 roku podczas obchodów w szkole Dnia Bezpiecznego Internetu.
Na początku rozmawialiśmy w kole na temat „Jak możemy wysyłać wiadomości?”. Dzieci oglądały pocztówki i listy, i ustalały, co jest bezpieczniejszą formą przekazu, jeśli chcemy przekazać prywatne wiadomości? Następnie wysłuchały opowieści Stasia, z której dowiedziały się, jakie mogą być zagrożenia związane z publikowaniem treści w Internecie. Następnie rysowały Pocztówkową Krainę z opowieści. Po tym zadaniu uczniowie samodzielnie sformułowali wnioski dotyczące zasad zachowania w sieci.
Dzieci obejrzały film, w którym Ewa Krupa, Prezes Zarządu Fundacji Orange, opowiada o tym, czym jest cyfrowy ślad. Nowością dla nich było to, że nikt nie jest w sieci anonimowy i każda publikacja zostawia ślad.
Kodeks bezpiecznych zasad publikowania treści w Internecie klasa wykonała w formie plakatów. Wykorzystano do tego obrazki z projektu. Podczas pracy grupowej uczniowie rozmawiali o zasadach, podejmowali próby pisania haseł, wykonywali własne rysunki. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.
Dorota Zaręba
Uniwersytet Dzieci
„Dlaczego strach jest nam potrzebny?”
Na początku zajęć dzieci z klasy I z uwagą obejrzały film. Bardzo chętnie dzieliły się swoimi przeżyciami związanymi ze strachem. Wypowiadały się też na temat, dlaczego strach może nam pomóc, przed czym może nas uchronić. Bardzo dużo emocji wywołała sonda uliczna "Jakie są sposoby na radzenie sobie ze strachem?". Podczas omówienia okazało się, że najczęściej wymienianym sposobem na strach jest obecność mamy. Przed sondą dzieci wykonały samodzielnie mikrofony z tekturowych rolek i bibuły.
Zajęcia bardzo podobały się dzieciom i wywołały dużo emocji. Uczniowie mogli dzięki ćwiczeniom z rysunkami i kolorami uświadomić sobie, czego się boją i czy ich strach jest uzasadniony.
Pierwszoklasiści małymi detektywami
24 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli realizację projektu pt. „Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?” Fundacji Uniwersytet Dzieci. Dzięki projektowi dzieci będą poznawać tajniki matematyki, przyrody i informatyki. Rozwiną również swoje umiejętności plastyczne i kompetencje społeczne (współpraca, praca w grupie).
Projekt składa się z 8 scenariuszy zajęć. Część z nich połączona jest ze sobą motywem detektywistycznym, który rozbudzi ciekawość uczniów i zwiększy w nich chęć uczenia się i poznawania świata. Na każdych z 8 zajęć uczniowie poznają inną zagadkę, którą „mali detektywi” będą starali się rozwiązać. Scenariusze zajęć dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwijają ponadto u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.
Pierwsze zajęcia, które odbyły się 24 października 2019 roku, miały tytuł „Jak trenować myślenie?”. Dzieci podczas nich czytały mapę, rozmawiały na temat filmu i tekstu, kreatywnie rozwiązywały problem, przygotowując przyjęcie urodzinowe z materiałów dostępnych w klasie, opracowały plan działania w sytuacjach, kiedy coś nas zaskoczy.
Uczniowie pracowali w trzech zespołach. Efekt końcowy zaskoczył ich samych, czego wyraz dali w spontanicznych oklaskach i odśpiewaniu „Sto lat”. Wszyscy doskonale ze sobą współpracowali, dzielili się pomysłami i emocjami. Uczniowie z zaciekawieniem czekają na kolejne zajęcia w ramach projektu.Dorota Zaręba