Zajęcia w Zielonej szkole w Brąswałdzie
W dniu 8 czerwca, tradycyjnie już jak co roku, udaliśmy się do Zielonej klasy przy leśniczówce pana Eugeniusza Pilguja w Brąswałdzie - na zajęcia poświęcone tematyce leśnej.
Najpierw odbyliśmy pieszą wycieczkę przez las na trasie Barkweda–Brąswałd, podczas której mieliśmy okazję zobaczyć: ambonę, z której myśliwi obserwują zwierzynę, paśnik dla zwierząt, zasadzony młody las bukowy i świerkowy. Nasz przewodnik, pan Jacek Przeczewski, pokazał nam feromonową pułapkę na owady i wiele przepięknych okazów roślin w ich naturalnym środowisku.
W Zielonej klasie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i lody. Uczyliśmy się tam również rozpoznawać poroża zwierząt i nazywać członków ich rodzin. Poznaliśmy też podstawowe określenia dotyczące zwierząt leśnych wywodzące się z gwary łowieckiej. Jak zawsze zajęcia były interesujące i pogłębiły naszą wiedzę o lesie.
JM
Zajęliśmy II miejsce
W dniu 3 czerwca 2016 roku w Arboretum w Kudypach odbył się finał międzyszkolnego konkursu wiedzy o lesie „Las bliżej nas”.
Konkurs jest organizowany przez Nadleśnictwo Kudypy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie reprezentowana przez Milenę Reddig, Klaudię Wermter i Olafa Truszczyńskiego zajęła II miejsce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą lasu i praktycznymi umiejętnościami w rozpoznawaniu drzew. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
JM
Nasze grządki
Uczniowie klas IV-VI uczęszczający na kółko przyrodniczo-matematyczne realizowali eksperyment polegający na uprawie warzyw na podłożu zawierającym różnego rodzaju nawozy naturalne.W grządkach wyniesionych wysiano rzodkiewkę, sałatę, szpinak, marchew, pietruszkę i koper. Nasiona sukcesywnie podlewano, pielono i obserwowano rozwój roślin. Gdy część warzyw osiągnęła odpowiednią wielkość, wykorzystano je do zrobienia sałatek. Ze szkolnego zielnika stworzonego w ramach projektu „Zielone tereny wokół szkoły” pozyskano miętę i melisę do przygotowania wody ziołowej z cytryną.
Jolanta MillerInnowacyjna lekcja przyrody
w Ptasiej Akademii
Pierwszoklasiści z naszej szkoły odwiedzili 23 maja „Ptasią Akademię” prowadzoną przez panią Ewę Rumińską. Poznawali tam rośliny, które rosną wokół nas, a następnie przygotowały z nich pyszną zupę. Oczywiście tak, jak czyniono to dawniej – na ognisku.
– Nasze wizyty są częścią cyklu zajęć przyrodniczych, podczas których uczniowie poznają przyrodę w sposób naturalny i empiryczny – mówi pani Katarzyna Szkatuła, wychowawczyni klasy I. – Dziś tematem były rośliny. Pierwszoklasiści rozpoznawali wybrane gatunki roślin, w tym zioła i rośliny lecznicze. Następnie ich zadaniem było zebranie tych odpowiednich, z których pod okiem pani dr Ewy Rumuńskiej zrobiły samodzielnie zupę. Dzieci były mile zaskoczone jej smakiem.
Wspólnie ugotowano zupę, w skład której weszły m.in. takie rośliny jak: mniszek lekarski, jasnota biała, estragon, oregano i pokrzywa zwyczajna. Wywar przygotowano na otwartym ogniu, bez dodatku soli. W ten sposób dzieci mogły szybko i w praktyczny sposób wykorzystać wiedzę zdobytą podczas tych zajęć.
– Podczas tych innowacyjnych zajęć uczniowie klasy I dowiedzieli się także, w jaki sposób rośliny produkują tlen – dodaje pani Katarzyna. – Po powrocie do szkoły nie tylko wspominały smak ziołowej zupy, którą przygotowały, lecz wykonały również mapę myśli, aby lepiej zapamiętać i w przyszłości wykorzystać zdobytą wiedzę.
zak
Szkoła w Bukwałdzie
- Laureatką Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej
Wielkim sukcesem uczniów i nauczycieli w działaniach proekologicznych, które wdrażaliśmy oraz kontynuowaliśmy na terenie naszej szkoły w zeszłym roku, jest uzyskanie certyfikatu krajowego Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej w programie ogólnopolskim „Szkoły dla Ekorozwoju” Krakowskiej Fundacji Partnerstwa dla Środowiska. Decyzją Kapituły przyznano nam to wyróżnienie potwierdzające najwyższą jakość działań podejmowanych na rzecz ekorozwoju.
Nasza szkoła podjęła temat zagospodarowania terenu przyszkolnego i z sukcesem dokonaliśmy wielu zmian na terenie przyszkolnym. Nasze działania będziemy kontynuować także w bieżącym roku szkolnym. Podejmiemy kolejne także kolejne, które pomogą nam zdobyć prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.
Katarzyna Szkatuła – szkolny koordynator projektu
Kolejnym z działań była realizacja projektu „Zielone tereny przyszkolne” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. projekt ten nasza szkoła realizowała od kwietnia do czerwca b.r. Jego celem było założenie przy naszej szkole terenów zielonych spełniających cele dydaktyczne.
W ramach projektu, przy współpracy z Radą Rodziców i Leśnictwem Redykajny, założono grządki wyniesione, w których uczniowie rozpoczęli uprawę warzyw i ziół. Dzięki temu na bieżąco będą poznawali zioła i rośliny uprawne, nabędą umiejętność ich uprawy oraz wykorzystania w codziennym spożyciu poprzez sporządzanie sałatek oraz zasilenie kuchni szkolnej.
Zrealizowano zakup nasion i roślin miododajnych, które zostały nasadzone w obrębie szkoły. Zakupiono kompostownik, z którego kompost będzie służył do nawożenia grządek oraz zbiornik na deszczówkę, który spełnia funkcję proekologiczną.
Dodatkowo szkoła pozyskała środki na zakup ławeczek, narzędzi ogrodniczych, nasadzenia świerków oraz ogrodzenie części terenu wokół szkoły. Powstał także projekt nasadzeń wokół szkoły, uwzględniający istniejącą roślinność oraz miejsca na nowe nasadzenia. Wszyscy uczniowie klas I-III zaangażowani są w realizację działań zmierzających do zagospodarowania terenów zielonych wokół szkoły.
Kolejnym działaniem był udział w projekcie „Pola tętniące życiem – kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej w krajobrazie rolniczym” dofinansowanym przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię w ramach funduszy EOG.
Dnia 9 czerwca 2015 roku w klasy „0”–VI uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w ramach projektu, które prowadziła Justyna Cilulko-Dołęga - animator projektu. Celem zajęć było podkreślenie znaczenia przyrody rodzimych obszarów wiejskich na tle innych krajów europejskich, jej wartości niematerialnej oraz ekonomicznej; pokazywanie jej piękna i różnorodności; zaciekawienie uczniów biologią i ekologią gatunków związanych z terenami rolniczymi, a także ukazywanie elementów krajobrazu oraz sposobów gospodarowania umożliwiających ich zachowanie.
Jednym z ostatnich działań było przeprowadzenie audytu końcowego, który wskazał wiele zmian, jakie udało nam się osiągnąć.
Plan założonych działań został przez nas zrealizowany. Przygotowaliśmy teren, narzędzia i nasiona do prowadzenia ogródka. Zakupiliśmy kompostownik i zbiornik na deszczówkę. Założyliśmy i prowadzimy szkolny ogródek, a w nim uprawy kwiatów, ziół i warzyw. Ustawiliśmy ławeczki na dziedzińcu szkolnym. Na bieżąco zamieszczamy informacje odnośnie realizacji projektów na naszej szkolnej stronie internetowej. Prowadzimy fotograficzną dokumentację naszych działań. Zorganizowaliśmy kiermasz książek i gier, który planujemy jeszcze powtórzyć przed końcem roku szkolnego. W najbliższych dniach zamierzamy ustalić plan opieki nad ogródkiem podczas przerwy wakacyjnej.Katarzyna Szkatuła
Giełda szkolna
Dnia 25 lutego 2015 roku odbyła się w naszej szkole giełda używanych gier i książek. Pomysł był wynikiem przeprowadzonego w szkole audytu w ramach przystąpienia do programu „Szkoła dla Ekorozwoju”.
Przeprowadzając audyt w części „Odpady - ograniczanie, ponowne wykorzystanie i recykling” uczniowie stwierdzili, że mimo, iż do tej pory nie było organizowanej w naszej szkole takiej akcji polegającej na wymianie i sprzedaży używanych gier, książek, czy filmów, to chcieliby wprowadzić do planu naszych działań taki kiermasz.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie przynieśli gry planszowe i multimedialne, książki i puzzle, które sprzedawali i wymieniali między sobą. Niektóre z gier były nowe, gdyż okazało się, że uczniowie dostali w prezencie dwie identyczne gry, z których jedną chętnie sprzedali bądź wymienili na giełdzie. Kolejną taką akcję uczniowie zaplanowali na początek kwietnia.
KSz
Program „Szkoła dla Ekorozwoju”
Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie w tym roku szkolnym przystąpiła do ogólnopolskiego Programu „Szkoły dla Ekorozwoju”, której organizatorem jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W ramach tego programu przyznawane są certyfikaty I i II stopnia potwierdzające najwyższą jakość działań szkolnych na rzecz ekorozwoju.
aaaUczniowie i nauczyciele naszej szkoły postanowili w tym roku zdobyć Certyfikat I stopnia Programu Szkoły dla Ekorozwoju – Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Z zaproponowanych przez Kapitułę Programu Szkoły dla Ekorozwoju obszarów tematycznych wybraliśmy jeden temat przewodni: „Zielone tereny przyszkolne”, na którym w tym roku szczególnie skupimy uwagę i ukierunkujemy naszą pracę.
aaaNa początku grudnia uczniowie przeprowadzili audyt początkowy, który pokazał nasze mocne strony i wskazał kierunki działań do ulepszenia naszej szkoły w kierunku proekologicznym. Opracowaliśmy plan działań, którego realizacja ma nam pomóc w zdobyciu certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
aaaMamy wiele pomysłów na nasz „Zielony teren przyszkolny”, m.in. wystawę fotografii roślin i zwierząt pojawiających się na terenie przyszkolnym, przygotowanie terenu do prowadzenia ogródka, założenie kompostownika, organizację ławeczki przy szkole, zorganizowanie zbiorników na deszczówkę. Część prac udało nam się już wykonać, jednak wiele działań jest jeszcze przed nami, ale swoją gotowość i zaangażowanie zgłosiła cała społeczność szkolna - uczniowie, rodzice i nauczyciele.
aaaDodatkowo nasza szkoła realizowała projekt „Ogrody dla ptaków i owadów” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Dzięki temu projektowi udało nam się rozpocząć i częściowo zagospodarować zielone tereny przyszkolne poprzez zakup i nasadzenia roślin miododajnych i wabiących owady, a także zakup tabliczek z oznaczeniami roślin.
K.Sz.