Budujemy domki dla owadów
Jednym z głównych celów realizowanego w szkole programu ekologicznego jest zmiana zachowań i postaw w kierunku doceniania każdej formy przyrody ożywionej i nieożywionej jako części większej całości, bez której jest niemożliwe harmonijne funkcjonowanie całego systemu.
Realizując ten cel, dnia 18 maja 2017 roku zorganizowano, dla chętnych uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego oraz ich rodziców, warsztaty budowania domków dla owadów. Odbyły się one w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Ptaków w Bukwałdzie.
Dzieci z pomocą rodziców i nauczycieli oraz pod kierunkiem pracowników Ośrodka wykonywały domki, wykorzystując kawałki pni, deski, skrzynki, słomę, trzcinę, szyszki i glinę. Część domków umieszczono w ogrodzie przy szkole, a część uczniowie zabrali do ogródków przy swoich domach.
To działanie uświadomiło uczniom, jak ważną rolę pełnią w ekosystemie owady i dlaczego należy zapewniać im schronienie na czas zimy. Warsztaty były również okazją na ciekawe spędzenie czasu wolnego w gronie kolegów i koleżanek ze szkoły oraz rodziców.
Dokarmiamy ptaki zimą
Zima, szczególnie mroźna i śnieżna, to trudny okres dla ptaków. Uczniowie z naszej szkoły dokarmiają ptaki. Przygotowują dla nich specjalną karmę w kubeczkach i wieszają na drzewach i krzewach w otoczeniu szkoły.
Szkoła w Bukwałdzie
- Laureatką Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej
Wielkim sukcesem uczniów i nauczycieli w działaniach proekologicznych, które wdrażaliśmy oraz kontynuowaliśmy na terenie naszej szkoły w zeszłym roku, jest uzyskanie certyfikatu krajowego Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej w programie ogólnopolskim „Szkoły dla Ekorozwoju” Krakowskiej Fundacji Partnerstwa dla Środowiska. Decyzją Kapituły przyznano nam to wyróżnienie potwierdzające najwyższą jakość działań podejmowanych na rzecz ekorozwoju.
Nasza szkoła podjęła temat zagospodarowania terenu przyszkolnego i z sukcesem dokonaliśmy wielu zmian na terenie przyszkolnym. Nasze działania będziemy kontynuować także w bieżącym roku szkolnym. Podejmiemy kolejne także kolejne, które pomogą nam zdobyć prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Dziękuję uczniom i nauczycielom za zaangażowanie.
Katarzyna Szkatuła – szkolny koordynator projektu
Zielone tereny przyszkolne
W kwietniu szkolne koło TPL oraz uczniowie klas I-III rozpoczęli prace nad projektem „Zielone tereny przyszkolne” finansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.Celem projektu było założenie przy Szkole Podstawowej w Bukwałdzie terenów zielonych spełniających cele dydaktyczne. W ramach projektu założono grządki wyniesione (przy współpracy z Radą Rodziców), w których uczniowie rozpoczęli uprawę warzyw i ziół. Dzięki temu na bieżąco będą poznawali zioła i rośliny uprawne, nabędą umiejętność ich upraw oraz wykorzystania w codziennym spożyciu poprzez sporządzanie sałatek oraz zasilenie kuchni szkolnej. Partnerami w projekcie byli: Rada Rodziców i Leśnictwo Redykajny.
Zrealizowano również zakup nasion i roślin miododajnych, które zostały nasadzone w obrębie szkoły. Zakupiono kompostownik, który będzie służył do nawożenia grządek oraz zbiornik na deszczówkę, który spełnia funkcję proekologiczną. Dodatkowo szkoła pozyskała środki na nasadzenia świerków oraz ogrodzenie części terenu wokół szkoły.K.Sz.
Ubiegamy się o zieloną flagę
W tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w projekcie „Zielone tereny przyszkolne”. Postanowiliśmy stworzyć ogródek. Z pomocą rodziców, pracowników szkoły i uczniów klas I-III zrobiliśmy grządki wyniesione. Uczniowie, którzy chodzą na zajęcia przyrodnicze, posiali już kwiaty oraz warzywa. Grządki są poprzydzielane klasom I-III. W marcu powiesiliśmy także na drzewach przy szkole hotele dla owadów. Zainstalowaliśmy również beczkę na deszczówkę i kompostownik.
Milena Reddig
Ogrody dla ptaków i owadów
Od października do 14 listopada 2014 roku nasza szkoła realizowała projekt „Ogrody dla ptaków i owadów” dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie - Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
aaaCelem projektu było stworzenie miejsca przy szkole, które zapewni uczniom poznawanie roślin i zwierząt poprzez sianie i nasadzanie odpowiednich roślin oraz zawieszenie domków dla owadów i tworzenie mini ogrodów w skrzyniach i doniczkach.
aaaZrealizowano zakup roślin miododajnych i wabiących owady, które zostały nasadzone w obrębie szkoły. Zakupiono także domki dla owadów, plansze dydaktyczne oraz przewodniki przyrodnicze dotyczące wyżej wymienionej tematyki. Państwo Agnieszka i Hubert Pieczkowscy zasponsorowali szkole ziemię niezbędną do nasadzeń. Zamówiono także tabliczki - oznaczenia, zarówno roślin zakupionych, jak i wcześniejszych nasadzeń.
aaaSzkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu gromadzi materiały do wykonania następnych hoteli dla owadów. Dzięki realizacji projektu skorzystają przede wszystkim uczniowie, gdyż będą mieli praktyczne zajęcia przyrodnicze prowadzone w naturalnym środowisku, będą oglądać i rozpoznawać ptaki i owady oraz rośliny. Nauczyciele mają gotowy materiał dydaktyczny. Zyskał też wizerunek szkoły poprzez zagospodarowanie zielonych terenów przyszkolnych.