Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Szkoła pamięta". Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i lokalnej społeczności.
Nasza szkoła w ramach tej akcji podjęła szereg działań. Uczniowie wybrali się ze swoimi wychowawcami i przewodnikiem turystycznym, a zarazem nauczycielem języka polskiego, panem Kazimierzem Kisielewem, na wycieczkę do Brąswałdu. W ramach żywej lekcji historii zwiedzili kościół parafialny, gdzie pan Kazimierz ciekawie opowiadał o powstaniu kościoła i o jego słynnym proboszczu księdzu Walentym Barczewskim. Wybudował on kościół oraz zaprojektował znajdujące się w nim malowidła ścienne i umieszczone na sklepieniach. Freski te zawierają w sobie bardzo dużo odniesień do historii Polski i Warmii, a wizerunki świętych są tak dobrane, aby poprzez poznawanie ich życiorysów, można było zapoznać się z dziejami naszego kraju.
Na północnej ścianie prezbiterium jest fresk przedstawiający patronkę brąswałdzkiego kościoła świętą Katarzynę Aleksandryjską. Pod skrzydłem jednego z aniołów malarze, na prośbę księdza Barczewskiego, uwiecznili wygląd poprzedniego kościoła, który stał w tym miejscu. Na sklepieniu nawy południowej jest biały orzeł w koronie symbolizujący państwo polskie. Jego wznoszące się do lotu skrzydła symbolizują wiarę mieszkających na Warmii Polaków w odrodzenie się Polski po latach zaborów i powrót Warmii w jej granice. Wśród postaci świętych znajduje się również Jan Kanty (z rysami księdza Walentego Barczewskiego), a także święci patroni Polski - Wojciech, Stanisław oraz Andrzej Bobola. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się z opowieści pana Kazimierza. Uczniowie żywo reagowali na kolejne opowieści i ciekawostki oraz zadawali mnóstwo pytań.
Po lekcji historii w kościele uczniowie klas I-III porządkowali teren wokół pomnika księdza Walentego Barczewskiego i zapalili znicze. Uczniowie klas IV-VIII, po zwiedzeniu kościoła, wybrali się na pobliski cmentarz parafialny. Spacerując po nim, uczniowie dowiedzieli się o wielu znanych postaciach, które spoczęły na tym cmentarzu, a były ściśle związane z tym regionem. Na koniec zapalili znicze przy grobie księdza Walentego Barczewskiego.
Kolejnym działaniem w ramach akcji ”Szkoła Pamięta” jest prezentacja multimedialna o sławnych postaciach historycznych żyjących na Warmii. Wykonali ją, pod kierunkiem pani Krystyny Bubacz, uczniowie klasy VIII. Aby uczcić pamięć swoich bliskich, uczniowie zawieszali na znajdujących się w szkole "drzewku pamięci" serduszka z imionami zmarłych członków rodziny, sąsiadów bądź przyjaciół. Najmłodsze dzieci wykonały ponadto prace plastyczne prezentujące to, co zapamiętały z wycieczki do Brąswałdu.
Ostatnim działaniem w ramach akcji było wyjście uczniów na dawny cmentarz położony tuż obok szkoły. Uporządkowały tam stare mogiły i zapaliły na nich znicze. Mamy nadzieję, że była to dla uczniów nie tylko interesująca lekcja historii, lecz również patriotyzmu.