Zawieszenie zajęć stacjonarnych w Oddziale przedszkolnym od 17 do 25 listopada!
Szczegółowe zasady funkcjonowania kształcenia na odległość w Oddziale Przedszkolnym
w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie znajdują się w załączniku.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w Oddziale przedszkolnym od 17 do 25 listopada!
Szczegółowe zasady funkcjonowania kształcenia na odległość w Oddziale Przedszkolnym
w Szkole Podstawowej w Bukwałdzie znajdują się w załączniku.
Święto Niepodległości
Dziś świętowaliśmy Dzień Niepodległości. Rozpoczęliśmy quizem wiedzy historycznej, następnie uczniowie przygotowywali klasowe plakaty związane z odzyskaniem niepodległości. Na kolejnej lekcji p. Kazimierz Kisielew opowiadał nam o historii szkoły w wyjątkowych miejscach pamięci wokół budynku. Świętowanie zakończyło się na podwórku, gdzie uroczyście został odśpiewany Hymn Polski (Pani Dyrektor nas pochwaliła), nagrody otrzymali zwycięzcy quizu i autorzy najlepszych plakatów. Była to także okazja do wręczenia podziękowań i upominków laureatom konkursów związanych z 200-leciem naszej szkoły.
To był wyjątkowy dzień. Niech żyje Niepodległa Polska!
Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.
Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/.
Anna Zduńczyk
Szkoła pamięta
Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą "Szkoła pamięta". Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i lokalnej społeczności.
Nasza szkoła w ramach tej akcji podjęła szereg działań. Uczniowie wybrali się ze swoimi wychowawcami i przewodnikiem turystycznym, a zarazem nauczycielem języka polskiego, panem Kazimierzem Kisielewem, na wycieczkę do Brąswałdu. W ramach żywej lekcji historii zwiedzili kościół parafialny, gdzie pan Kazimierz ciekawie opowiadał o powstaniu kościoła i o jego słynnym proboszczu księdzu Walentym Barczewskim. Wybudował on kościół oraz zaprojektował znajdujące się w nim malowidła ścienne i umieszczone na sklepieniach. Freski te zawierają w sobie bardzo dużo odniesień do historii Polski i Warmii, a wizerunki świętych są tak dobrane, aby poprzez poznawanie ich życiorysów, można było zapoznać się z dziejami naszego kraju.
Na północnej ścianie prezbiterium jest fresk przedstawiający patronkę brąswałdzkiego kościoła świętą Katarzynę Aleksandryjską. Pod skrzydłem jednego z aniołów malarze, na prośbę księdza Barczewskiego, uwiecznili wygląd poprzedniego kościoła, który stał w tym miejscu. Na sklepieniu nawy południowej jest biały orzeł w koronie symbolizujący państwo polskie. Jego wznoszące się do lotu skrzydła symbolizują wiarę mieszkających na Warmii Polaków w odrodzenie się Polski po latach zaborów i powrót Warmii w jej granice. Wśród postaci świętych znajduje się również Jan Kanty (z rysami księdza Walentego Barczewskiego), a także święci patroni Polski - Wojciech, Stanisław oraz Andrzej Bobola. Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się z opowieści pana Kazimierza. Uczniowie żywo reagowali na kolejne opowieści i ciekawostki oraz zadawali mnóstwo pytań.
Po lekcji historii w kościele uczniowie klas I-III porządkowali teren wokół pomnika księdza Walentego Barczewskiego i zapalili znicze. Uczniowie klas IV-VIII, po zwiedzeniu kościoła, wybrali się na pobliski cmentarz parafialny. Spacerując po nim, uczniowie dowiedzieli się o wielu znanych postaciach, które spoczęły na tym cmentarzu, a były ściśle związane z tym regionem. Na koniec zapalili znicze przy grobie księdza Walentego Barczewskiego.
Kolejnym działaniem w ramach akcji ”Szkoła Pamięta” jest prezentacja multimedialna o sławnych postaciach historycznych żyjących na Warmii. Wykonali ją, pod kierunkiem pani Krystyny Bubacz, uczniowie klasy VIII. Aby uczcić pamięć swoich bliskich, uczniowie zawieszali na znajdujących się w szkole "drzewku pamięci" serduszka z imionami zmarłych członków rodziny, sąsiadów bądź przyjaciół. Najmłodsze dzieci wykonały ponadto prace plastyczne prezentujące to, co zapamiętały z wycieczki do Brąswałdu.
Ostatnim działaniem w ramach akcji było wyjście uczniów na dawny cmentarz położony tuż obok szkoły. Uporządkowały tam stare mogiły i zapaliły na nich znicze. Mamy nadzieję, że była to dla uczniów nie tylko interesująca lekcja historii, lecz również patriotyzmu.
Granty PPGR - Wsparcie dzieci
Szanowni Państwo,
Trwa nabór wniosków do programu „Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym”. Wniosek o otrzymanie wspomnianego grantu składa Gmina na podstawie oświadczeń rodziców/opiekunów uczniów szkól podstawowych i średnich lub o świadczeń pełnoletnich uczniów szkół średnich. Wszelkie potrzebne informacje znajdą Państwo w załącznikach.
Agata Nideraus-Kercher
Referat Edukacji, Kultury i Zdrowia
Urząd Gminy w Dywitach
ul. Olsztyńska 32 11-001 Dywity
tel.: 89 524 76 44 email: op@ugdywity.pl
Powered by aSc EduPage